CO JE REKUPERACE?

Co se skrývá pod tajemným pojmem rekuperace?

Rekuperace je zpětné získávání tepla. Jedná se o přívod čerstvého venkovního vzduchu, který prochází přes rekuperační výměník uvnitř rekuperační jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Od odpadního tepla oddělí pachy a vlhkost a od čerstvého vzduchu zvenčí zase prach, pyl a další částice. Do domu či bytu vám tak proudí čistý přefiltrovaný vzduch ohřátý odpadním teplem.

Systém řízeného větrání se skládá ze dvou částí: rekuperační jednotky a vzduchotechnického potrubí, které z jednotlivých místností odvádí odpadní vzduch a přivádí čerstvý ohřátý.

Rekuperace jsou v dnešní době nezbytné hlavně pro pasivní domy. Instalovat lze ale samozřejmě také do již postavených domů a bytů. Zde je ale potřeba skutečně popřemýšlet, zda se vám vyplatí. Důležitým aspektem dobře fungující rekuperace je totiž kvalitní stavba s dobrým těsněním a nulovými tepelnými ztrátami.

Jednoznačnou výhodou větracích systémů s rekuperací tepla je kvalita vzduchu v bytě či domě. Běžné větrání není dostatečné a to hlavně proto, že většina z nás nevětrá dostatečně. Nucené větrání přivádí dostatek čerstvého vzduchu a navíc je vzduch filtrovaný, zbavený prachu a případně i dalších alergenů v závislosti na typu použitého filtru. Je tedy ideální pro alergiky a astmatiky.

JE MOŽNÉ ČERPAT DOTACE NA REKUPERACE?

Ano, rekuperace jsou nutné pro pasivní domy, na které lze čerpat dotace.

Nabízíme rekuperační jednotky značek: